Prevence

Problematika bezpečného pobytu ve vodě a tonutí je v Česku velkým, ale nedostatečně řešeným, tématem. I přes svoji vnitrozemskou polohu dojde ročně přibližně ke 180 utonutím. To je, v přepočtu na jednoho obyvatele, dvakrát více než v evropských přímořských zemích, jako jsou Španělsko či Velká Británie. V počtu utonulých převládají muži a v posledních letech rovněž dochází k nárůstu tonutí malých dětí a neplavců v domácích bazénech.  

Vodní záchranná služba ČČK zajišťuje v letních měsících, v rámci integrovaného záchranného systému, 16 vodních ploch, kde se rovněž snaží preventivně působit na všechny věkové skupiny, ale i na vůdce malých plavidel, kteří někdy z neznalosti, nedodržují pravidla bezpečné plavby. 

Najdete zde informace nejen k bezpečnému pobytu u vody a ve vodě, ale i další odkazy, které mají za cíl předcházet nehodám a tonutí na našich vodních plochách a řekách. Užijme si vodu, ale s respektem, ať se můžeme všichni vždy bezpečně vrátit domů. A pokud se ocitnete u nepředvídané události, neváhejte použít aplikaci Záchranka ve Vašem mobilním telefonu, nebo volejte jakékoli tísňové číslo: Hasiči 150, Zdravotnická záchranná služba 155, Policie ČR 158, nebo linku 112.

Proto se VZS věnuje také preventivní činnosti a pracuje s širokou veřejností. A to formou osvětových seminářů a workshopů se zaměřením na prevenci tonutí, techniky záchrany tonoucího a první pomoc. Dále VZS pořádá akce, při kterých oslovuje širokou veřejnost a zábavnou formou se snaží upozornit na tuto problematiku a její důležitost.

Preventivní program Státní plavební správy
Na vodě nejsi nikdy sám! (video Youtube)
Jak se chovat na paddleboardu (video Youtube)
Jak se chovat na wakeboardu (video Youtube)
Jak se chovat na vodním skútru (video Youtube)
Jak se chovat na Jetsurfu (video Youtube)

 

Statistika utonulých (tabulka Google disk) – průběžně doplňováno z údajů Českého statistického úřadu