Mistrovství světa 2024, Austrálie – závěrečná zpráva
Po šesti letech se dějiště mistrovství světa vodního záchranného sportu vrátilo do Austrálie, konkrétně do města Gold Coast ve státě Queensland. Letošního mistrovství světa se zúčastnilo přibližně pět tisíc sportovců z téměř padesáti zemí. Česko poprvé do Austrálie vyslalo tým juniorů a seniorů. Dvacítku našich sportovců doprovázeli čtyři trenéři a výpravu doplnila skupina rodičů a sourozenců, kteří po celou dobu vytvářeli skvělý fanklub a v nemalé míře přispěli k fungování samotného týmu.
Tradičně mezi nejsilnější disciplíny českých záchranářů patřila disciplína Line Throw (hod lanem), z níž v minulosti česká výprava vybojovala plno medailí a letošní MS to jen potvrdilo. Nejlepšího možného výsledku dostály juniorky Natálie Hájková a Andrea Nushartová, když v Gold Coast Aquatic Centre tuto disciplínu jednoznačně ovládly a zaslouženě získaly titul juniorských mistryň světa a zlatou medaili. Nezaostali ani junioři, Daniel Mitka a Adam Pekař, kteří se rovněž dokázali prosadit v hodu lanem a připsali pro Českou republiku stříbrnou medaili. V seniorské kategorii pak Ondřej Šimonek a David Pekař, kteří mají za sebou titul juniorských mistrů Evropy, a Ondra i titul juniorského mistra světa, tentokrát skončili těsně pod medailovými pozicemi. Medaile jim utekla o malinký kousíček a museli se spokojit „pouze“ s bramborovou medailí. Seniorská děvčata Natálie Hrdinová a Barbora Kotoučová po nevydařené rozplavbě suverénně ovládla B finále a získala celkovou 9. příčku.
Nejlepší individuální výsledky a také největší zlepšení osobních rekordů na letošním mistrovství světa ve vodním záchranném sportu zaznamenala závodnice Dominika Geržová. Ta se při všech svých bazénových individuálních startech probojovala do finále B, což je vynikající úspěch. Největšího úspěchu dosáhla v disciplíně 100 Rescue Medley, kde si vylepšila svůj osobní rekord o téměř 4 vteřiny. V B finále tuto disciplínu suverénně ovládla a díky tomu si zajistila 9. místo, což bylo její nejlepší individuální umístění na celém mistrovství světa. Další významné zlepšení přinesla Dominice disciplína 50 Manikin Carry, kde se umístila na 10. místě, což je rovněž skvělý výkon. Jejím posledním individuálním startem byla disciplína 200 Obstacle Swim, kde se přiblížila svému maximu, což jí nakonec stačilo na solidní 14. místo.
Mezi juniory byl nejvýznamnější individuální úspěch v bazénu na letošním mistrovství světa dosažen Michalem Halászem, který ve své disciplíně ovládl B finále a obsadil vynikající 9. místo. Michalovi v této disciplíně sekundovaly i dvě juniorky, Tereza Kozáková a Iveta Bezpalcová, které se rovněž dostaly do bodovaných pozic, obsadily 15. a 16. místo. Jednalo se o skvělý týmový výkon, který potvrzuje sílu českých juniorských závodníků. Další disciplína, 100 m Rescue Medley, byla také úspěšná pro Michala a Terezu, kteří se umístili na 12. a 14. místě, což opět ukazuje na jejich kvality a stabilní výkony v náročné konkurenci. Dalším bodovaným výsledkem mezi juniory bylo 16. místo Davida Vernera v disciplíně 200 Superlifesaver. Celkově lze říct, že český juniorský tým dosáhl skvělých výsledků, které ukazují na jeho silnou perspektivu pro budoucnost.
Kvartetu seniorů se velmi vydařila disciplína SERC, ve které 6. místem překonali historicky nejlepší umístění české reprezentace na mistrovství světa. Kvarteto Natálie Hrdinová, David Pekař, David Richter a Ondřej Šimonek museli své dovednosti prokázat hned dvakrát, kdy nejprve bylo potřeba se probojovat z rozplaveb do finále a následně ve finále předvést opět skvělý výkon.
Dále se v bazénu prosadili junioři ve složení Michal Halász, Daniel Mitka, Daniel Sluka a David Verner, kteří ve štafetě 4×25 Manikin Relay obsadili výborné 6. místo. Smíšená štafeta 4×50 Mixed Pool Lifesaver Relay se umístila pěkném 7. místě. V seniorské kategorii se podařilo získat body do celkového hodnocení ženám, které ve štafetách 4×50 Obstacle Swim a 4×25 Manikin Relay obsadily 14. respektive 12. místo. Smíšené kvarteto ve své štafetě také zabodovalo 16. místem.
V týmových soutěžích na pláži se nejlepšího výsledku podařilo dosáhnout juniorům ve štafetě Rescue Tube Rescue, kde čtveřice Daniel Mitka, David Verner, Michal Halász a Adam Pekař obsadila skvělé 4. místo. Tímto výkonem se umístili před silnými týmy jako Nový Zéland či Jižní Afrika, což je obrovský úspěch. Juniorky – Bezpalcová, Hájková, Kozáková a Nushartová – ve stejném závodě obsadily 10. místo, ale i jejich výsledek měl velký význam a přispěl důležitými body do celkového hodnocení. Týmová soudržnost a odhodlání byly v obou případech klíčovými faktory, které vedly k těmto vynikajícím umístěním. Seniorskému týmu se podařilo na pláži vybojovat také několik cenných bodů, seniorky ve všech čtyřech štafetových závodech obsadily shodně 16. místo, seniorům se vydařila štafeta Rescue Tube Rescue, kde brali 14. příčku. Z individuálních plážových úspěchů je nutné zmínit 14. místa Natálie Hájkové v disciplíně Surf Ski Race a Daniela Mitky v disciplíně Beach Sprint.
V celkovém pořadí hodnocení národů seniorská reprezentace obsadila s 69 body 18. příčku z celkem 30 zemí, které se postavily na start. V rozdělení na bazénovou a plážovou část se reprezentaci dařilo lépe v bazénu, kde ziskem 62 bodů brala dělenou 13. příčku společně se Spojenými státy. Na pláži se jednalo o 23. příčku se ziskem 7 bodů.
Čeští junioři v konkurenci 20 států obsadili se ziskem 166 bodů celkovou 14. příčku. V bazénové části se dělili se ziskem 107 bodů s týmem Kanady o 11. Místo. Na pláži přinesl zisk 59 bodů celkové 12. místo.
Celé mistrovství nám ukázalo, že i když jsme byli v seniorské kategorii jedním ze tří nepřímořských států, v juniorské dokonce jediným státem, který startoval také v mořských disciplínách, neznamená to, že bychom nebyli konkurenceschopní. Naopak, naše výkony prokázaly, že i bez přímého přístupu k moři dokážeme čelit výzvám a těm nejlepším týmům světa. Australské podmínky však byly, nejenom pro nás, velkou výzvou, ale i cennou zkušeností, která nám pomůže v dalším rozvoji a přípravě na budoucí mezinárodní soutěže.
Závěrem za celý tým děkujeme všem našim podporovatelům a sponzorům, bez kterých by nebylo možné naši 24člennou reprezentaci do Austrálie vypravit.
Za poskytnutí státní podpory děkujeme:
Dále děkujeme všem, kteří nás podpořili prostřednictvím sbírky na platformě:
A také děkujeme našim sponzorům:
– Affect, s.r.o.
– AQUAL s.r.o.
– DataCamp s.r.o.
– DISA s.r.o.
– DOTIKO s.r.o.
– Gastrex VH s.r.o.
– HIKO SPORT s.r.o.
– IMEC Media s.r.o.
– KOPOS technik s.r.o.
– MIVIS – CZ s.r.o.
– OPTIPLAST EYEWEAR a.s.
– Park Atrium s.r.o.
– Rubbish s.r.o.
– STK Jiříkovice, s.r.o.
Bez této pomoci by naše účast na mistrovství byla nemyslitelná. V neposlední řadě je potřeba poděkovat všem rodičům a také trenérům v pobočných spolcích, kteří naše sportovce podporují a vychovávají k tomu, aby podávali co nejlepší výkony.